Tadeusz A. Zieliński

Postanowiłem napisać parę słów o nieżyjącym od 10 lat wybitnym muzykologu i intelektualiście Tadeuszu A. Zielińskim, publikującym bardzo interesujące książki (również pod pseudonimem Antoni Domaniewski) – i to nie tylko na tematy muzyczne. Np. w mojej biblioteczce są tytuły: „Byt i względność”, „Osiem zagadek świata – refleksje filozoficzne”, „Homo homini- mały traktat etyczny”. O innych książkach tego Autora jest mowa we wspomnieniu: Polskie Radio https://www.polskieradio.pl/8/1594/Artykul/556246,Tadeusz-Zielinski-wspomnienie. Jest tam też zamieszczony plik dźwiękowy ze wspomnieniowym podkastem.

25 lutego 2012 r. zmarł w Warszawie Tadeusz A. Zieliński, muzykolog i krytyk muzyczny, świetny znawca muzyki XX wieku, autor takich książek jak „Koncerty Prokofiewa” (1959), „Style, kierunki i twórcy XX wieku” (1972), „Spotkania z muzyką współczesną” (1975) czy „Problemy harmoniki nowoczesnej” (1983) – te trzy ostatnie książki funkcjonują jako podręczniki akademickie.

Tadeusz A. Zieliński był także autorem znakomitej  pracy „Chopin – życie i droga twórcza”, przetłumaczonej na francuski w 1995 roku i na niemiecki w 1999 (książka ta została nagrodzona w 1996 roku w Paryżu prestiżową nagrodą „Le Prix des Muses” Stowarzyszenia Krytyków Le Salon du Livre i MUSICO-RA). Swoje prace poświęcił także Krzysztofowi Pendereckiemu, Witoldowi Lutosławskiemu i Kazimierzowi Serockiemu. Większość jego prac należy do kanonu podstawowych lektur muzykologicznych, a niektóre są głównym źródłem wiedzy w świecie o twórczości polskich kompozytorów XX wieku.

Dodatkowe info: https://www.wikiwand.com/pl/Tadeusz_A._Zieli%C5%84ski

O admin

Dziennikarz, autor m.in. audycji muzycznych, emeryt, o szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach...
Ten wpis został opublikowany w kategorii BLOG. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.